Grzyby

Sezon na grzyby w Beskidach Śląskich już trwa. 

W Przy Stoku i Potoku Czekają na Was cudowne 4 apartamenty tuż obok szlaków z tymi leśnymi skarbami. Mieszkania są z klimatyzacją i w pełni wyposażoną kuchnią oraz mega wygodnymi łóżkami. Można w komfortowy sposób odpocząć po grzybobraniu.

A czy warto jeść grzyby? 

Do niedawna mówiło się, że są one bezwartościowe odżywczo, jednak okazuje się, że to nieprawda.

 Pamiętajcie obecnie nauka mówi, że są bardzo cenne zwłaszcza dla wegetarian, m.in. ze względu na sporą zawartość białka. Dlatego czasem się o nich mówi „vege leśne mięso”. Dodatkowo mają bardzo mało tłuszczu, a ten co jest to w 75 proc. cenne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. W grzybach są również witaminy zwłaszcza z grupy B, szczególnie witaminę B1, B2 a także B3. Największą zawartością witaminy B1 mają kurki idealne do sosow i do jajecznicy. Co mnie zaskoczyło zawartość witaminy B2 w grzybach jest większa niż w warzywach. Borowiki i podgrzybki obfitują w witaminę D2 która jest często suplementowana zamiennie z witaminą D3.

 Grzyby zawierają: 
  • żelazo, 
  • wapń, 
  • fosfor, 
  • jod, 
  • selen, 
  • sole magnezu. 

Warto zabrać na grzyby dzieci!
Dlaczego nie?

 Co istotne zaciskamy tak więzi, wiedzę i uczymy podziwiać piękno przygody. Po za tym trenujemy spostrzegawczość i wzrok. W świecie gdzie ekran jest tak powszechny, a dzieci nie mają, gdzie ćwiczyć oczek poszukiwanie grzybów to bardzo przydatna umiejętność! Dodatkowo trening dla oczu i mózgu.

 Gdybyście nie mieli pewności co do tego czy dany grzyb jest jadalny czy jadalny tylko raz (trujący) - pamiętajcie nie bierzcie tego osobnika.
 Na pomoc przy zbieraniu grzybów można zabrać znającego się na rzeczy tatę, dziadka lub atlas grzybów w formie książkowej lub aplikacji.

 Reasumując grzyby to nie tylko zdrowy składnik naszej diety, ale też sposób na cudowne spędzenie czasu z bliskimi i rodziną. Który wpłynie nie tylko na rodzinne relacje, ale też na wiedzę oraz spostrzegawczość.