Żabia góra

Skrzyczne - 1257 m n.p.m.

 Nazwa według niektórych podań jest od skrzeczenia żab! Dlatego niedawno pojawił tam się żabi pomnik. Podobno kiedyś używano nazwy Skrzecznia, właśnie z powodu dużej ilości żabek, które zamieszkiwały staw, istniejący podobno w kotle (rzekomo polodowcowym) między Skrzycznem, a Małym Skrzycznem.

Skrzyczne mimo, że nie jest moim ulubionym szczytem ma w sobie coś!

Główna zaleta tego szczytu to widoki! Gdy pogoda jest piękna widać nawet Tatry. 
Największą wadą jednego z szczytów korony gór Polskich jest charakterystyczny 87-metrowy maszt nadajnika RTV.

Skrzyczne jest przede wszystkim rajem dla narciarzy - przechodzi przez niego też wiele szlaków turystycznych np. na Baranią Górę czy Malinowską Skałę. 
Szlaki są przeznaczone zarówno dla pieszych jak również rowerzystów. Szczególnie wyczynowych Downhill, na których odbywały się między innymi zawody Pucharu Polski. 

Ponadto szczyt Skrzycznego ze strony wschodniej od Jeziora Żywieckiego jest znakomitym stanowiskiem dla miłośników paralotni.

Prawie na szczycie na turystów czeka schronisko PTTK Skrzyczne z domowymi daniami.

Skrzyczne to góra dla każdego!

Cały rok działa tutaj wyciąg gondolowy, a większość czasu krzesełkowym! Przez co góra ta jest dostępna dla każdego zarówno dla rowerzystów jak też osób starszych lub z maleńkimi dziećmi.

#skrzyczne #góry #ciekawostki #szczyrk #wisla #goryponadwszystko #gorylatem #polskiegóry #beskidy #beskidomaniacy #beskidomaniaczka #beskidśląski

IMG_5375aaaaajpgIMG_5387bbbbjpgimage0bbbjpeg